Kirándultunk, táboroztunk... E-mail

hatodik_aA Forster Központ és a Dobó István Vármúzeum örökségturisztikai pályázatot hirdetett az általános iskolák felső tagozatos tanulói számára. A nyertes diákok Eger és Sirok várát kereshették fel, ahol megismerkedhettek a török kézben lévő végvárak életével, bepillantást nyerhettek a török hódoltság idején élő emberek életébe, a magyar végvári katonák életmódjába.

A pályázat tankerületenként egy osztály részére biztosította ezt a nagyszerű lehetőséget, ezért is nagy öröm számunkra, hogy a KLIK Gyomaendrődi Tankerületét a Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola 6.a osztálya képviselhette.

Az egri várban tárlatvezetésen mutatták meg nekünk a várat, az Egri csillagok című regény fontosabb helyszíneit. A fegyverbemutatón, kiállításokon megelevenedtek előttünk a történelem és irodalom órákon tanult események. A nagy hőségben jól esett a börtönkiállítás hűvöse. A legjobban a korabeli fegyverek bemutatása tetszett, amikor a jelmezes vitézek több ízben elsütötték a középkori puskákat. Láthattuk 3D-s mozifilmen az 1552-es állapotokat, az ostrom legfontosabb jeleneteit, majd a vár éttermében finom ebédet kaptunk. A közös fagyizás után folytattuk utunkat Sirokra.

A legnehezebb feladatnak a Siroki barlangvárba való feljutás bizonyult, pedig nekünk csak a kiépített úton kellett felsétálnunk, nem a meredek sziklákon ostromoltuk meg a várat. Mentségünkre szolgáljon, hogy nagyon nagy volt a meleg. Ennek ellenére megérte a fáradtságot, mert feljutva filmet láthattunk a 17. századi török helyőrség életéről, felpróbálhattuk a török ruhákat. A feladatlapot, amelyből megtudhatjuk, miről árulkodnak oszmán-török jövevényszavaink, később oldottuk meg. A tájházban megállapítottuk, hogy a berendezés nagyon hasonló az endrődi tájházéhoz, bár két kemence és a festett bútorok felénk nem jellemzőek. Végül török kori amulettet készítettünk magunknak a csűrben.

Nagyon jól éreztük magunkat, köszönjük szépen a mindazoknak, akik lehetővé tették, hogy részt vegyünk ezen a szép kiránduláson.