Rózsahegyi Marika városunk díszpolgára E-mail

Rzsahegyi_Marika_1933-2014

2014. augusztus 11-én váratlanul elhunyt Rózsahegyi Marika, városunk díszpolgára. A Rózsahegyi Kámán Általános Iskola felterjesztése alapján Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete még a júniusi ülésén döntött arról, hogy "Gyomaendrőd Díszpolgára" kitüntető címet adományoz Abóczky Róbertné Rózsahegyi Marika részére. A kitüntetés átadására az augusztus 20-i ünnepi képviselő-testületi ülésen került sor. Az adományozók és tisztelői nagy fájdalmára már csak az ünnepi ülésen részt vevő lánya és fia vehette át a város rangos kitüntetését.    
Képek az ünnepségről


Részlet a felterjesztő méltatásából: 
Abóczky Róbertné Rózsahegyi Marika 1933. február 1-jén született. Rózsahegyi Kálmán unokája, nagyapja színiiskolájában szerzett színész oklevelet 1952-ben. 1952-től 1955-ig az Állami Faluszínház tagja volt, majd a József Attila Színházhoz szerződött. 1958-tól az Országos Rendező Iroda rendezvényein szerepelt vidéken és a szomszédos országokban. 1973-ban a Kamara Varietéhez szerződött, majd 1974-ben Amerikába ment vendégszerepelni. Egy év múlva – férjhezmenetele miatt – visszavonult a színpadról. 
Az endrődi iskola tantestülete, munkatársai, tanulóközössége és szülői munkaközössége 1995-ben határozta el, hogy nevet választ az iskolának, amely kifejezi a nevelés alapelveit meghatározó értékrendjét. A választás az endrődi születésű országos hírű színész és színi pedagógus Rózsahegyi Kálmánra esett.

 

A névadáshoz a Rózsahegyi család hozzájárulását a nagy színész unokája, Rózsahegyi Marika küldte el az intézmény számára. A családtagok megnyerésével elérte, hogy a névadó ünnepségen a Rózsahegyi család 8 tagja jelen legyen. Rózsahegyi Marika pedig a nagyapja kedves, személyes tárgyait hozta el ajándékba: a legendás gurulós pipát, az endrődi párnát és egy arcképet. A névadó ünnepségen szoros érzelmi kötődés alakult ki Marika és az intézmény között, valamint Marika és Endrőd között. 
Rózsahegyi Marika minden évben díszvendége és egyben tevékeny résztvevője volt a Rózsahegyi Napok iskolai rendezvényeinek. Rendhagyó óráin szívesen mesélt Amerikáról, és nagyapjával kapcsolatos emlékeiről. Kapcsolatot teremtett a Bajor Gizi Színészmúzeummal, ahonnan az iskola Rózsahegyi kiállítása értékes dokumentumokat kapott. A kiállítás ma már az egyetlen hely, ahol a Rózsahegyi hagyaték látható. 
Különösen nagy segítséget nyújtott abban is, hogy mind az iskola, mind a városi könyvtár Rózsahegyi Kálmánnal kapcsolatos helytörténeti jelentőségű dokumentumokkal gyarapodjon, hogy a meglévő dokumentumok feldolgozásra és nyilvánosságra kerülhessenek.  
Kötelességének érezte és lelkiismeretesen végezte a szellemi örökség gondozását, a család és a szülőhely közötti kapcsolat ápolását, a város és az iskola jó hírének terjesztését.

Emlékét kegyelettel megőrizzük.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF