Vége a télnek, elégettük a kiszebábot... E-mail

DSC06794 ... bízván abban, hogy elűztük a telet, a ködöt, a betegséget és azokat a tulajdonságainkat, amelyektől szeretnénk megszabadulni.

A tél végén, a tavasz kezdetén kerül sor a nyelvterület északi peremén, a palócoknál a kiszehajtásra.

Mi az a kisze?

A kisze böjti eledel, mely valójában savanyú gyümölcs- vagy korpaleves, amit egy egész télen át nagyon meguntak, és meg akartak tőle szabadulni. A leányok az előző évben férjhez ment menyecskeruháikba öltöztetnek egy szalmabábot, melyet végigvisznek a falun, egészen a patak partjáig. Ez a bábu a kiszét jelképezi, melyet a patakpartjáig különböző énekekkel kísérnek.
Ott bedobják a bábot a patakba, vagy elégetik.

Ilyenkor abból, hogy a bábot a víz merre, és hogyan viszi, vagy elégetéskor a füstje merre száll, onnan jövendölnek a jelenlevők férjhez menésére. A dalok egy része még napjainkig is a böjttől való szabadulás emlékét idézi. Azt is tartották, hogy a kisze kivitelével a betegségeket, a ködöt is megszüntetik. Egyes vidékeken ezért a szalmabábut nem vízbe dobták, hanem elégették.

Néhány éve iskolánkban is felelevenítjük ezt a hagyományt a mindenkori 4. osztályosok segítségével.

Képek a kiszebáb égetésről